ELASTİK BANDAJLAMA VE BANTLAMA

Son zamanlarda çevrenizde belki görmüşsünüzdür kolunda, dirseğinde, boyununda, dizinde, ayağında renkli bantlar takmış kişileri.Ya da en kötü ihtimalle televizyonlarda sporcularda.Peki nedir bu renkli bantlar, ne işe yarar gerçekten kimilerin dediğine göre sihirli midirler?Çoğu şeyde olduğu gibi malesef bu uygulamada da dünyanın gerisinde kalmışız.Oysa ki ne eksiğimiz var diğerlerinden?Aynı ağrıyı aynı sorunları bizim vücutlarımız da çekmiyor mu? Neyse uzatmadan hemen bahsedelim.

Kinesiotaping Japonya’da yaklaşık 1980 yıllarında geliştirilmiş fakat Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmış özel bir bantlama yöntemidir. Kinesiotaping, bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık problemleri yanında omuz,dirsek el bileği,diz kalça,ayak bileği gibi ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında da kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir.

Kinesiotaping uygulamalarının amaçları, en başta ağrısız ve daha kolay hareket edebilmeyi sağlamak, kasların ve fasyaların aktivitelerini artırmak ya da azaltmak,bağları desteklemek,yumuşak dokunun iyileşmesini sağlamaktır.Her zaman hedef varolan ağrıdır.

Bu bant, oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiştir. Yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabilmektedir. Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak yâda uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür. Kinesiotape uygulamanın yapıldığıcildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinde çıkmaksızın 4 ila 7 gün kalabilmektedir. Bandın en önemli özelliklerinden biri de cildin esneme kapasitesine uyumlu oluşudur, bu özellik sayesinde, bant hareket halinde iken ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlayabilmektedir. KINESIO TEX® TAPE yapısında ciltte alerji yaratabilecek lateks veya benzeri herhangi bir etken madde içermediği gibi gerekli hallerde birbiri üzerine katmanlar oluşturacak şekilde de uygulanabilmektedir. Bantlar esasen uzak doğunun renklerle tedavi felsefesinden yola çıkarak daha sonra kişisel tercihlere de cevap verebilmek amacıyla, siyah, pembe, turkuaz ve ten rengi olmak üzere, 4 farklı renkte üretilmiştir. Her renk materyal olarak aynıözellikte olup, uygulama da farklı renklerin tercihi uygulama yapan uzmanın yada hastanın inisiyatifine bırakılmıştır.

Kinesiotape son derece esnek ve etkin kullanım şekli ile baştan ayağa pek çok problemin tedavisinde tek başına yada yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir

Farklı sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları, Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılıproblemler. [ayak bileği burkulmaları, ayak tabanı ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, donuk omuz, hamilelik süresince gelişen ağrılı eklem problemleri. vb] Spor yaralanmaları sonrasında yada yaralanma öncesi önleyici uygulamalar Postür ve duruş bozuklukları Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar Cerrahi sonrası yada hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumlarında kullanılır.

Yukarıda verilen örneklerden de anlaşılacağı gibi Kinesiotaping pek çok sağlık probleminde bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu yeni yöntem bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılmakta alınan başarılı sonuçlar bilimsel verilerle desteklenmektedir. Kinesiotaping’i kimler uygulayabilir? Kinesiotaping yönteminde bantların, hangi bölgeye, hangi tekniklerle, hangi yönde ve hangi amaçlarla uygulanacağı doğru sonuca ulaşmak açısından oldukça önemlidir. Tekniğin başarı ile uygulanması kaslar, eklemler, bağlar ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmekten ve duruma uygun doğru teknikleri uygulamaktan geçmektedir bu nedenle Kinesiotape uygulaması bu konuda düzenlenen uluslararasıonaylı kursları almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Ülkemizde Kinesiotaping uygulamaları: Ülkemizde Kanada ve Avrupa’dan davet edilen yetkili ve deneyimli eğitmenler vasıtası ile bu konuda kurslar açılmışve halen açılmaya devam etmektedir. Açılan bu kurslara katılan sınırlı sayıda fizyoterapist ve doktor kursları başarı ile tamamlayarak, ülkemizde Kinesiotaping uygulama yetkisine sahip olmuş ve olmaktadırufuksalman.com Web sitesi içeriği, sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim konsultasyonu sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağını hatırlayınız.

Copyright 2021 SADE SOFT. TECH. All Right Reserved